Poradna

Co vás zajímá?
Obvyklé otázky

Při první konzultaci společně vybereme léčbu, která vám nejlépe sedne.
S ohledem na závažnost vady chrupu, ale i estetickou a finanční stránku.
Zajímavá vás cokoliv ohledně ortodoncie? Napište mi.

Musím mít na ortodoncii doporučení od lékaře?

Nemusíte.

Máte-li zdravotní pojištění a doporučení od Vašeho ošetřujícího stomatologa, pak vstupní vyšetření hradí zdravotní pojišťovna. V opačném případě je třeba uhradit částku 350 Kč.

Jak probíhá první návštěva na ortodoncii?

Mým cílem je, abyste při první návštěvě pochopili závažnost vady chrupu, jaké jsou možností její léčby, a jaké jsou nároky a celková cena ortodontické léčby. Samozřejmě, že důležitým poznatkem je i to, co sami od léčby očekáváte.

Pokud už máte RTG snímek chrupu nebo boční snímek lebky, přineste si jej prosím s sebou.

Jak probíhá léčba?
  1. Vstupní konzultace
  2. Doplnění pacientovy dokumentace – zhotovení fotografických snímků obličeje a chrupu, doplnění potřebných rentgenových snímků, otisky chrupu, popř. snímkování chrupu kamerou
  3. Zahájení léčby zvoleným typem rovnátka
  4. Ukončení léčby, při kterém sundáme fixní rovnátka. Dentální hygienistka ze zubů odstraní zbytky lepidel a případně nánosy plaku a zubního kamene. Znovu zhotovíme RTG, fotografickou a modelovou dokumentaci. Před odchodem z ordinace vám předám retenční aparáty popř. nalepím drátek na zadní plošky předních zubů. Jde nám hlavně o to, aby zuby zůstaly srovnány a nesunuly se zpět.
  5. Nošení retenčních aparátů podle mého doporučení. Po 3 měsících většinou stačí už jen na spaní. Kontroly probíhají nejprve po 3 a 6 měsících, abych zkontrolovala, že je vše v pořádku. Pak už stačí jednou za půl roku až rok.
Je nějaký věkový limit pro ortodontickou léčbu?

Není.

Věku přizpůsobujeme léčebný plán a typ rovnátka. Omezovat nás může jen nedostatečně udržovaný chrup, nesprávné čištění zubů, úbytek kosti či jiná onemocnění dutiny ústní.

Jak často probíhají kontroly?

Časový odstup mezi jednotlivými kontrolami se odvíjí podle typu aparátu.

  • Během léčby snímacím aparátem pacient dochází cca po 12 týdnech
  • U fixního aparátu po 4 až 6 týdnech.
  • U rovnátek Invisalign je odstup mezi kontrolami ještě delší, zpravidla 2 až 4 měsíce
Je výsledek ortodontické léčby trvalý?
Tak jako celé lidské tělo, tak i chrup se celý život mění. Proto je nesmírně důležité nezanedbat retenci a docházet na pravidelné kontroly.
Jaká je cena fixního aparátu?

Fixní aparát s kovovými zámky vyjde na cca 30.000 Kč za obě čelisti. Platit u nás můžete buď hotově nebo bankovním převodem.

Jak dlouho trvá léčba fixními rovnátky?

Průměrně 2 roky. Záleží na závažnosti pacientovy vady, léčebném postupu, zvoleném typu rovnátka a spolupráci pacienta.

Je léčba fixními rovnátky bolestivá?

Dle mé vlastní zkušenosti vyloženě bolestivá ne.

Po nasazení fixního aparátu a většinou i po každé kontrole jsou zuby první 3 až 4 dny citlivé na skus. Takže je potřeba volit měkčí stravu. Stejnou citlivost pacienti udávají i první 3 až 4 dny po nasazení folie rovnátek Invisalign.

Mám fixní rovnátka. Jak často si musím čistit zuby?
Po každém jídle.
Musím se připravit na omezení?

Částečně ano.

Při nošení snímacích rovnátek je potřeba natrénovat výslovnost. Problém se snímacím rovnátkem mívají pacienti s výrazným dávivým reflexem.

U fixních rovnátek nedoporučuji ukusovat jídlo předními zuby, mohlo by dojít k odlepení zámku. Fixní rovnátko nalepené na přední plošky zubů není vhodnou volbou pro pacienty hrající na hudební nástroje s nátiskem na přední zuby a pro sportovce provozují kontaktní sporty.

Může dojít v procesu léčby k poškození zubní skloviny?
Může se to stát, pokud si pacient nečistí zuby doporučeným způsobem. Na čištění zubů s rovnátky existují speciální kartáčky. Taktéž doporučuji ošetření u dentální hygienistky.
Co je to ClinCheck?
Jedná se o moment, kdy klient již vidí, jak budou probíhat jednotlivé pohyby zubů, ale ještě se samotnou léčbou nezačalo. Klient si ještě léčbu může rozmyslet nebo zvolit jinou metodu.
Co je to Retainer?
Retainer je tenký drátek, který pomáhá udržet zuby na správné pozici. Je nalepený na vnitřní straně zubů, takže nejde vidět a klientovi nijak nevadí.

Rovnátka přesně vám na míru

Při první konzultaci společně vybereme léčbu, která vám nejlépe sedne. S ohledem na závažnost vady chrupu, ale i estetickou a finanční stránku. Fixní rovnátka jsou stále nejběžnějším řešením. Pokud kladete vysoký důraz na estetičnost, zvolit můžete keramické zámky nebo prakticky neviditelná rovnátka Invisalign, která se přizpůsobí vám.

V Ortodoncii Petrová rovnáme zoubky dospělým i dětem. Na věku v tomto případě nezáleží. Při méně závažných vadách jsou využívaná snímatelná rovnátka, u kterých je jednodušší hygiena, a dají se sundat například při sportu.

Ortodoncie Petrová / Brno

Krásný a zdravý chrup u vás i dětí. Vymyslíme společně léčbu s ohledem na finační i estetickou stránku. Zavolejte do Ortodoncie Brno pro první konzultaci.

Ochrana osobních údajů

Vaše osobní údaje budou zpracovány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679, o ochraně fyzických osob, v souvislosti se zpracováním osobních údajů – General Data Protection Regulation (GDPR)

Copyright 2023 Ortodoncie Petrová.  Webdesign ALFADESIGN.

Copyright 2023 Ortodoncie Petrová.  Webdesign ALFADESIGN.