Fixní rovnátka
s kovovými
zámky

Fixní rovnátka jsou u nás stále nejběžnější léčbou
v posledních letech i módním doplňkem.

Jak probíhá léčba pomocí fixních rovnátek?

Léčba je rozdělena do 2 fází.

1

Aktivní fáze léčby

Během aktivní léčby probíhá rovnání zubů pomocí zvoleného rovnátka. Na začátku léčby na přední nebo vnitřní plošky zubů nalepím seciálním materiálem (lepidlem) ortodontické zámky. Ty na zubech zůstávaj zpravidla celou dobu léčby. Můžete se rozhodnout mezi kovovými nebo estetickými zámečky, které barevně splývají s povrchem. Prostřednictvím zámku je zub připevněn k vodícímu nebo pracovnímu drátu, který provádí požadovaný pohyb se zubem. Při této fázi se budeme potkávat na pravidelných kontrololách po 4-6 týdnech.

2

Retenční fáze léčby

Výsledek potřebujeme udržet, proto bude ještě třeba vytrvat. Retenční fáze je udržovací. Dosáhli jsme nové pozice zubů a jejich kořenů. Ty ale budou mít sklon pohybovat se nazpět. Proto je musíme udržovat, aby byl výsledek co nejtrvalejší. Využijeme tak retainery (ploché drátky připevněné lepidlem na zadní stranu zubů), snímatelná rovnátka nebo fólie. Retenční fáze trvá přibližně dvakrát déle než fáze aktivní. Abych zkontrolovala, že je vše v pořádku, jsou i v této fázi důležité kontroly v rozmezí 3, 6 a poté 12 měsíců.

Cena fixních rovnátek s kovovými zámky?

Kovové zámky

Jedná se o cenově nejdostupnější a nejčastěji používané. Jsou vyrobeny z kovových slitin.
Cena léčby je kolem 25.000,– za obě čelisti.

Fixní rovnátka - jejich výhody a nevýhody

Potřeba čistit si zuby po každém jídle speciálními zubními kartáčky.
Použitelné na všechny typy ortodontických vad v porovnání se snímatelnými rovnátky
Určitý diskomfort během jídla, kdy potravu nelze ukusovat předními zuby, protože by mohlo dojít k předčasnému uvolnění zámku.
Velice efektivní a cenově dostupná léčba téměř pro každého